کاشت مو

کاشت مو

کاشت مو

متاسفانه یکی از دغدغه های که امروزه اکثر جوامع با آن درگیر می باشند ریزش مو سر اشخاص می باشد .ریزش مو در افراد به عوامل مختلفی بستگی دارد ،ریزش مو می تواند بر اثر استرس ، تغذیه نامناسب ، وجود اختلالات هورمونی ،وجود بیماری های نظیر تیروئید ، کم خونی و یا بر اثر کم بودن مواد معدنی باشد .اما با پیشرفت تکنولوژی می توان با استفاده از جراحی کاشت مو مشکل طاسی سر را برطرف نمود.

در بانوان ریزش مو علاوه بر موارد بالا می تواند بر اثر موارد زیر صورت گیرد :

 • فر کردن موها
 • استفاده بیش از حد از رنگ مو
 • صاف نمودن موها با استفاده از روش های غلط
 • استفاده بیش از حد از مسکن ها

در آقایان طاسی یا همان آندروژنیک پس از بلوغ رخ می دهد، بر اثر وقوع آندروژنیک موهای پیشانی عقب می روند و سبب خالی شدن ناحیه سر می شوند.

 

برطرف کردن طاسی سر با کاشت مو

اگر به شکل خلاصه بیان کنیم به انتقال دادن مو از ناحیه پشت سر به بخش جلوی سر و نواحی خالی که در سر وصورت وجود دارد کاشت مو گفته می شود .
موهای که در پشت سر انسان وجود دارند در برابر هورمون های مردانه مقاوم می باشند ، از علت های اصلی ریزش مو هورمون های مردانه می باشند .
در کلینیک پارس موهای را که در پشت سر وجود دارند به نواحی که دچار ریزش مو یا کم پشتی شده اند منتقل می نمایند ، از مزیت اصلی کاشت مو طبیعی بودن موها می باشند و به دلیل اینکه از موهای خود شخص جهت کاشت استفاده می شود موها قابلیت رشد را دارند و زمانی که کاشته می شوند ظاهر زیبایی را ایجاد می کنند زیرا موهای کاشته شده طبیعی و از بدن خود شخص می باشند ، هم چنین می توان موهای کاشته شده را اصلاح و شست و شو و یا آرایش نمود .
کاشت مو شامل چند مرحله می باشد که در زیر بیان می شود :
• برداشت مو
• آماده سازی موها جهت کاشت
• کاشتن موهای آماده شده
کاشت مو با بی حسی موضعی می باشد و شخص در زمان کاشت هوشیار است ، ممکن است به بیمار مقداری داروی بی حسی یا آنتی بیوتیک داده شود .

کاشت مو

کاشت مو

بهترین کاندیدای کاشت مو

برای اینکه متوجه شوید که کاندیدای مناسبی برای کاشت مو هستید یا خیر باید به موارد زیر توجه نمایید.

سن: ریزش مو تا سن ۳۰ سالگی ادامه خواهد داشت به همین دلیل بهترین سن برای انجام کاشت مو سن ۳۰ سال به بالا است.

قطر تنه مو: افرادی که قطر موی آنها بیشتر است کاندیدای بهتری برای انجام کاشت مو هستند.این افراد بعد از کاشت مو دارای موهایی پر پشت خواهند بود.

میزان شلی پوست: افرادی که دارای پوست های شل هستند برای انجام کاشت مو بسیار مفید ترند زیرا در این افراد برداشت مو بهتر انجام خواهد پذیرفت.

شدت طاسی: افرادی که بانک موی مناسبی دارند از افرادی که تنها یک نوار باریک مو در پشت سرشان باقی مانده است کاندیدای بهتری برای انجام کاشت مو هستند.

وضعیت سلامت: لازم است که قبل از انجام کاشت مو آزمایشات لازم انجام گیرد تا وضعیت سلامت فرد مورد بررسی قرار گیرد .افرادی که فشار خون بالا دارند و یا دیابتی هستند و یا افرادی که بیماری پوستی و عفونی دارند باید قبل از انجام کاشت مو توسط پزشک معاینه شوند و در صورت نیاز بنا بر تشخیص پزشک درمان شوند.

کاشت مو به روشFUT

در روش اف یو تی جهت کاشت موهای پشت سر را بر می دارند و به جلوی سر پیوند می دهند این روش مخفف کلمات follicular unit transplantation که این کلمه در معنی عامیانه یعنی پیوند مودر این روش برداشته شدن موهای سر با انجام عمل جراحی و با استفاده از بخیه  می باشد .

در روش اف یو تی (fut) به اندازه دو سانتی متر از عرض موها و به اندازه ۲۵ سانتی متر از طول موهای ناحیه  برداشته می شود ، سپس با ایجاد نمودن کمی کشش در بخش پوست سر ناحیه ای را که از آن موها برداشته شده است را بخیه زده ، پس از گذشت مدت زمان ۱۴ روز پس از جراحی بخیه ها کشیده می شود ، توجه به این نکته الزامی است که جای بخیه ها در سر باقی نمی ماند و جای نگرانی برای بیمار وجود ندارد .

موها را بر اساس واحدی بنام گراف برمی دارند ، گراف از یک تا چهار تار مو تشکیل شده است ، در زمان کاشتن مو بر حسب تعداد گراف مو کاشته می شود.

از مهم ترین مزیت های کاشت مو اف یو تی کم ترین میزان هدر رفتن موها می باشد ، زیرا در این روش اکثر موهای که برداشته  می شوند کاشت می گردند ،هدر رفتن مو بسیار اندک است.

در روش کاشت مو به روش اف یو تی می توان ۹۰ در صد موها را کاشت ، درمقایسه  این روش نسبت به سایر روش ها تحقیقات نشان داده است که بیشترین میزان کاشت مو را داریم ،هم چنین  بازدهی در روش کاشت مو اف یو تی نسبت به روش اف ای تی بالاتر می باشد .

روش اف یو تی باید حتما توسط پزشکان و متخصصان کاشت مو انجام شود زیرا یک روش جراحی کلاسیک می باشد ، بنابراین برای رسیدن به نتیجه و بازدهی بهتر نیاز است یک متخصص این کار را انجام دهد تا از عوارض بعدی که ممکن است در زمان کاشت مو رخ دهد جلوگیری شود .

کاشت مو به روش FIT

در روش FITفولیکول های مو تک به تک از بانک مو برداشته می شود و در زیر میکروسکوپ بررسی می شود سپس خط رویش مو در جلوی سر طراحی می شود. طراحی خط مو بسیار حساس و مهم است. اگر این خط درست و اصولی طراحی شود نتیجه عمل کاملا طبیعی خواهد بود و در آینده کسی متوجه کاشت موی فرد نخواهد شد. بعد از تزریق داروی بیحسی، بیمار هیچ گونه درد یا ناراحتی نخواهد داشت و حتی بعد از عمل نیز در منزل نیاز به مسکن نخواهد داشت. در نهایت فولیکول های مطلوب در نواحی خالی سر گذاشته می شود.در این روش به هیچ عنوان برش و یا هر گونه جراحی انجام می شود .برداشت موها از پشت سر با پانچ دستی یا میکروموتور انجام می شود.

کاشت مو به روش ترکیبی

در روش ترکیبی که به دو صورت FIT +FUT  انجام می گیرد.با انجام این روش تعداد تار های موی کاشته شده بیشتر می باشد.

در بیمارانی که قسمت بیشتری از سر آنها دچاره طاسی می باشد در این افراد با روش FUT  باید به میزان عرض ۲ تا ۲٫۵ سانتی متر و طول ۳۰ تا ۳۳ سانتی متر از پشت سر بیمار برداشته شود،تا ظاهری طبیعی برای فرد ایجاد کند.هنگامی که روش FIT  و بدون جراحی را برای افرادی که حجم موی آن ها بسیار کم می باشد انجام می گیرد، باید میزان زیادی تار مو از قسمت پشت سر گرفته شود بنابراین ممکن ایجاد کم پشتی و طاسی در قسمت پشت سر شود. بنابر این برای افرادی که طاسی دارند و توانایی انجام این کار را در چندین جلسه ندارند انجام روش FIT امکان پذیر نمی باشد.

بنابراین انجام کاشت مو به روش ترکیبی که در ان از ۲ روش FIT و FUT استفاده می شود گزینه مناسبی برای ایجاد حجم موی مناسب و طبیعی برای بیمارمی باشد.

در روش ترکیبی به طور معمول به صورت میانگین ۲۵۰۰-۳۵۰۰ پیوند (۷۰۰۰-۹۰۰۰ تار مو ) از ناحیه پشت سر برداشته می شود، اگر افراد پوست سرشان انعطاف پذیر باشد یا ایجاد جای عمل برایشان مهم نباشد و تراکم موی اهدا کننده زیاد باشد این عوامل میتواند میزان برداشتن تار مو را بیشتر کند. پس از انجام پیوند میتوان پس از ۹ ماه دوباره این عمل را تکرار کرد تا میزان حجم موها کاشته شده را افزایش داد.

تعداد جلسات کاشت مو

برای کاشت مو چند جلسه نیاز است :
کاشت مو و تعداد جلسات آن با توجه به میزان طاسی برای هر شخص متفاوت می باشد اما معمولا برای هر شخص به طور میانگین یک الی دو جلسه کاشت نیاز است .
در روش های FUT ,FIT می توان در یک جلسه تعداد زیادی مو کاشته شود.
فاصله جلسات کاشت نیز متفاوت می باشد اما معمولا نه ماه تا یک سال می باشد .
اگر میزان ریزش مو و طاسی تا حد زیادی باشد می توان برای کاشت مو از روش ترکیبی استفاده کرد که در روش ترکیبی با دو روز متوالی کاشت می توان در اشخاصی که طاسی وسیع دارند کاشت را انجام داد و به رفع طاسی پرداخت شود .

 

جراحی کاشت مو

جراحی کاشت مو

اقدامات قبل از کاشت مو

 •  توصیه می شود یک هفته قبل از کاشت مو از مصرف دخانیات بپرهیزید ، مشروبات الکلی نیز نباید مصرف گردد.روزی که باید کاشت مو انجام گیرد موی سر خود را چندین بار با شامپو بشویید.همچنین از مصرف بیش از حد مایعات بپرهیزید.
 • قبل از هر چیز باید در انتخاب پزشک خود دقت کافی را داشته باشد و برای کاشت موی خود از متخصصینی که دارای تجربه ی بالا بوده و سال های زیادی در این زمینه فعالیت داشته اند.یک متخصصی که در زمینه کار می کند باید دوره ی چهار ساله تخصص خود را گذارنده باشد و از فولیکول های مو و پوست سر شناخت کافی را داشته باشد.به دلیل اینکه این جراحیبه ظرافت کار پزشک بسیار بستگی دارد پس بریا راضی بودن از تنتیجه عمل خود پزشک خود را با دقت انتخاب کنید.
 • در مورد روشی که برای کاشت موی خود انتخاب کرده اید کاملا تحقیق کرده و آگاهی لازم از آن روش را داشته باشد.که آیا این روش برای سر و پوست سر شما مناسب است یا خیر.کاشت مو چگونه صورت شما را تغییر می دهد و تمامی سوالات خود را قبل از جراحی از پزشک خود بپرسید.


کاشت مو غرب تهران

کاشت مو غرب تهران

اقدامات بعد از کاشت مو

نیاز است که اقداماتی بعد از کاشت مو انجام گیرد تا روند بهبود سریع تر پیش رود.برخی از این اقدامات عبارتند از:

 • بعد از عمل کاشت مو هر یک ساعت یکبار به مدت ۲۰ دقیقه از کمپرس یخ استفاده نمود.
 • در چند شب اول برای خواب نیاز است که از دو بالشت نرم استفاده نمایید.
 • در چند روز اول از انجام فعالیت های سنگین بپرهیزید.
 • در چند روز اول از خم شدن در حالت ایستاده بپرهیزید.
 • یک هفته ی اول بعد از عمل از خوردن داروهایی مانند آسپرین ، بروفن ، ناپروکسین و سایر مسکن ها اجتناب نمایید.
 • در روز اول بعد از کاشت مو با مراجعه به پزشک متخصص کاشت مو پانسمان را برداشته و سرتان را هر روز با شامپو بچه شستشو دهید.اما دقت نمایید که اینکار باید بسیار آرام صورت گیرد.
 • یک ماه اول از کوتاه کردن مو و رنگ کردن مو خودداری نمایید.

استحمام پس از کاشت مو

انجام کاشت مو در کشور ما طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است ، نیاز است پس از کاشت موی طبیعی یکسری مراقبت ها را انجام دهیم، در این مقاله به استحمام پس از کاشت مو می پردازیم :
نیاز است بلافاصله پس از کاشت مو از موهای کاشته شده مراقبت نمود تا بهترین نتیجه حاصل شود .
پزشکان و متخصصان کاشت مو کلینیک پارس توصیه می کنند که در روز اول پس از کاشت مو به طور کامل شخص استراحت نماید ، به دلیل اینکه این عمل با بی حسی موضعی صورت می پذیرد توصیه می شود اشخاص در روز نخست پس از جراحی استراحت نمایند و از تماس شدت سر با بالش اجتناب نمایند تا فولیک های مو ریزش پیدا نکنند .پزشکان و متخصصان کاشت مو کلینیک پارس توصیه می کنند یک روز قبل از کاشت مو به استحمام بپردازید تا بلافاصله پس از کاشت مو نیاز به استحمام نباشد .
در روزهای نخست نیاز است که کاشت مو با مراقبت ویژه ای صورت گیرد تا کوچکترین آسیبی به فولیک های مو وارد نشود .
پزشکان توصیه می کنند در روزهای نخست شست وشو با استفاده از شامپوی بچه باشد ، بدین گونه که با استفاده از یک اسفنج و شامپو کف زیادی را درست کرده سپس با فاصله ۴ الی ۵ سانت کف ایجاد شده را به موها چکانده شود .
بیماران باید به این نکته دقت نمایند که موهای را که کاشته شده است را به هیچ عنوان ماساژ ندهند و یا از تماس مستقیم شامپو با موها و مالش آنها اجتناب نمایند . انجام این کار سبب ریزش فولیک های مو می شود.

سیگار و تاثیر آن بر کاشت مو

کشیدن سیگار موجب می شود که کلاژن پوست کاهش یابد و پوست تنبل شود ، کلاژن پوست مسئول الاسیتی پوست می باشد .
پزشکان مجرب کاشت موی کلینیک پارس بیان می کنند که سیگار کشیدن علاوه بر خطر انداختن سلامتی در پوست نیز بسیار تاثیر گذار می باشد و سبب افزایش چروک های پوستی در سنین کم می شود .
استعمال و مصرف سیگار سبب کاهش اکسیژن پوست می شود ، محققان دریافتند که استعمال ده دقیقه سیگار سبب کاهش اکسیژن به پوست به مدت زمان یک ساعت می شود .
اشخاصی که سیگاری می باشند در تغذیه نیز با مشکل روبرو هستند زیرا استعمال سیگار سبب کاهش اشتهای شخص می شود در نتیجه مواد مغذی و ویتامین کمتری به بدن اشخاص می رسد ، استعمال سیگار سبب تاخیر در ترمیم زخم ها می شود و اشخاصی که سیگاری می باشند چین و چروک بیشتر می باشند و به پیری زود رس مبتلا می شوند.

مزایای کاشت مو

از مزیت های که کاشت مو نسبت به سایر روش ها دارد ، طبیعی بودن موها و قابل رشد بودن موها می باشد ، به دلیل اینکه از موهای خود شخص برداشته می شود و سپس کاشت صورت می گیرد ، موهای کاشته شده را به آسانی می توان کوتاه کرد و یا تراشید .
انجام این جراحی معمولا در محدوده سنی ۲۰ الی ۷۰ سال انجام می شود اما می توان این کاشت را قبل و بعد از این سن انجام داد اما توصیه می شود که کاشت مو در این محدوده سنی انجام شود .
در اشخاصی که در سن های بالای ۵۰ سال هستند نیاز است که وضعیت قلب و عروقشان مورد بررسی قرار گیرد و در صورت امکان و نبودن مشکل کاشت در آنها صورت گیرد .
کاشت مو طبیعی به سه روش FUTوFIT و ترکیبی انجام می شود بسته به میزان کم پشتی و طاسی سر برای هر شخص روش های کاشت متفاوت می باشد .

 

هزینه کاشت مو

کاشت مو جزو دسته جراحی های زیبایی به حساب می آید که نمی توان برای آن قیمت تعیین کرد و باید گفت بسته به میزان طاسی سر و میزان بانک مو و روش کاست مو هزینه آن کاملا متغییر است.

 

 

با تشکر مدیریت سایت کلینیک زیبایی پارس

کاشت مو غرب تهران

این پست در دسته کاشت مو ارسال شده است. برای بوک مارک کردن آن به این لینک مراجعه نمایید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *