لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد

لیزر چیست؟

لیزر پالسی از نور می باشد که هیچ گونه آسیبی به بافت ها اطراف نمی رساند و بر روی رنگدانه های مو اثر می گذارد و با تبدیل شدن به گرما به داخل فولیکول های مو وارد شده و از رشد مجدد موها جلوگیری می کند و مشکلی برای پوست در اثر گرما به وجود نمی آورد.
تعریف موی زائد

در مواضعی از بدن موهای غیرمعمول و تیره رنگ ایجاد می شود که به این موها ، موهای زائد و یا ناخواسته گفته می شود .
موهای زائد به شکل غیر طبیعی نمایان می شوند و معمولا رویش آنها در نواحی زیر است :
۱- لب فوقانی
۲- دو طرف صورت
۳- چانه
۴- از ناف به پایین
۵- فرورفتگی کمر
۶- محل دست ها و پاها و ….

 

امروزه داشتن یک پوست زیبا و صاف بسیار اهمیت دارد و افراد برای رسیدن به این مهم در تلاش اند که به ایده آل های خود برسند ، یکی از عمده ترین مشکلات پوستی داشتن موهای زائد در نواحی مختلف پوست است که با پوشاندن آن باعث از بین بردن زیبایی ظاهری آن میشود ، وجود تجمع عظیمی از موها برروی بدن خوشایند نیست و از این رو بسیاری از افراد در تلاش اند تا به راحتی این موهارا از بین ببرند .

موهای زائد جزو موهایی از بدن هستند که فرد تمایلی به وجود  آنها برروی پوست ندارد و از لحاظ زیبایی و بهداشت وی را دچار آسیب مینماید . عموما موهای زائد بخشی از موها هستند که نیازی به وجود آنها نیست و در معرض دید قرار میگیرند تجمع موهای زائد در نواحی صورت ، پیشانی ، ناحیه تناسلی و گوش ها و سایر اعضای بدن دیده میشود.

بسیاری از بیمارانی که تمایل به از بین بردن این موها دارند با انجام اقدامات مختلفی مانند استفاده از موم و یا ژیلت برای مدت کوتاهی به اندازه ی چند روز موهارا می زدایند .

راه حل های خانگی مانند استفاده از تیغ و ژیلت ، موم و اپیلاسیون ، کرم ها و پودرهای موبر میتوانند در بسیاری از مواقع مفید واقع شوند اما روش موثری برای از بین بردن موهای زائد نیستند. البته در پی استفاده از این موارد باید، پی حساسیت ها و پرپشت تر شدن موهارا نیز به تن مالید. همچنین ممکن است این روش ها علاوه بر زیاد کردن موها تاثیر منفی برروی پوست ایجاد و آن را دچار التهاب نماید .

Laser-Skin-Rejuvenation

امروزه لیزر میتواند در بسیاری از موارد زیبایی و جراحی ها نقش بزرگی را ایفا کند ، جایگاه لیزر در رفع موهای زائد بسیار بزرگ و کار آمد است از این رو بسیاری از پزشکان رفع موهای زائد را با لیزر توصیه کرده و پیشرفت های ویژه ای در این زمینه ارائه نموده اند .

لیزرموهای زائد باعث میشود تا با تابیدن اشعه ی لیزری موها تضعیف و کم کم از بین بروند. در طی روند لیزر درمانی نیاز استتا چند جلسه برای لیزر درمانی زمان بگذارید. در پایان نیز موها  به صورت کرک و نازک در آمده و به صورت دائمی از بین میروند.

در واقع لیزر رشد موها را متوقف میسازد و مانع بیرون کشیدن آنها از زیر پوست میشوند. این به این معنا نیست موها در زیر پوست جمع میشوند، در واقع لیزر با تاباندن نور در زیر پوست باعث میشود که پیاز مو از فولیکول ها جدا شود، نتیجه ی این جداسازی از بین رفتن ریشه ی موها در زیر پوست خواهد بود .

 

مزایای لیزر موهای زائد

 • لیزر موهای زائد از سرعت بالایی برخوردار است و درمان در زمان کوتاهی انجام میشود .
 • بیشتر مشتریان در طول چند جلسه ی کوتاه به نتایج دلخواه رسیده و موها به صورت کامل از بین خواهند رفت .
 • این روش موهای ضخیم و تیره را نیز درمان میکند و از بین میبرد
 • در طی استفاده از لیزر به هیچ عنوان به بافت پوست آسیب وارد نمیشود .
 • از این روش برای از بین بردن موهای زائد تمامی نقاط بدن میتوان استفاده کرد .
 • درمان به صورت دائمی بوده و بعد از گذشت چند جلسه شاهد پوست صاف و بدون مو خواهید بود
 • این روش نیازی به مراقبت های خاص نداشته و کاملا بی دردسر است
 • باعث از بین رفتن موهای زیر پوستی میشود .
 • باعث از بین رفتن تیرگی پوست ناشی از استفاده از تیغ و ژلیت خواهد شد .
 • لیزر یک راه مطمئن و بی درد و حتی بی خطر برای از بین بردن این موها در تمامی سطح بدن است .

البته باید توجه داشته باشید  که عنوان دائمی برای لیزر موهای زائد کمی اغراق آمیز است ، فردی که تصمیم به لیزر درمانی دارد بعد از اینکه جلسات از بین بردن موها به اتمام رسید ، نیاز است تا هر هفت یا هشت ماه یکبار یک جلسه برای تمدید لیز، لیزر درمانی را تکرار نماید ، البته بعد از پایان درمان موها به صورت کرک و بسیار ضعیف خواهند بود که در بیشتر موارد زمان تمدید جلسه به یک سال هم میکشد. تشخیص این زمان توسط  پزشک تحت مراقبتان انجام خواهد شد .

 

انجام لیزر برای  تمامی افراد ممکن است و محدودیتی برای آنها ندارد برای خانم‌ها زیر بغل، خط بیکینی و پاها بیشتر متداول است. و برای آقایان، ریش، سینه و نواحی کمر.

دیده میشود که خانم ها از لیزر برای موهای صورت و گردن نیز استفاده میکنند .

در زمان انتخاب پزشک مناسب برای لیزر باید دقت کافی را داشته باشید تا محیط کاملا بهداشتی و پزشک کاملا آشنا به لیزر درمانی باشد، زیرا در صورتیکه این کار به صورت ناشیانه انجام شود ممکن است التهابات و لکه های پوستی در فرد ایجاد شود ، همچنین ممکن است استفاده ی نا درست از این روش باعث ایجاد تاول های پوستی شود. بنابراین دقت کافی را در انتخاب پزشک و یا کلینیک مورد نظر داشته باشید .

در صورتیکه نیاز دارید تا در رابطه با لیزر موهای زائد اطلاعات جامع و کاملی دریافت کنید میتوانید در این بخش با ما در ارتباط باشید. همچنین میتوانید سوالات و نظرات خود را با کارشناسان این بخش در میان بگذارید .

دستگاه  لیزر موهای زائد

اولین بار برا ی لیزر موهای زائد از Nd:YAGیا روبی استفاده می شد بعد از آن با پیشرفت تکنولوژی لیزر های پیشرفته تر به نام لیزرهای دایود و الکساندریت  با ایجاد کردن طول موج های خاص به از بین بردن مو می پرداختند و نتیجه ی خوبی پس از این لیزر حاصل می شد اما این لیزر ها برای پوست های سفید و روشن بسیار کارایی داشت و برای پوست های تیره و گندمی نتیجه قابل ملاحظه ایی نداشت.بعد از آن منبع نوری با نام IPLدر از بین بردن موها ی زائد تغییرات چشم گیری ایجاد کرد که علاوه بر منبع های لیزری برای ایجاد هدف لیزر موهای زائد استفاده می شود.

هر یک از دستگاه های لیزر معرفی شده به نوع ،جنس،رنگ،نازکی و کلفتی پوست و مو  بستگی دارد و ننمی توان در بین /انها یکی را از دیگری برتر دانست.

اعمال پیش از انجام لیزر

پیش از انجام لیزر متخصص پوست بیمار را معاینه کرده و اطلاعات پزشکی فرد را مطالعه می کند.
پزشک تمام اطلاعات راجع به انجام لیزر را با بیمار در میان می گذارد.

به هیچ عنوان نباید در زمان از بین بردن موهای زائد از کرم یا داروهای مهار کننده استفاده نمود
بیمارالزاما از حمام آفتاب گرفتن، استفاده از رختخواب های دارای الیاف، استفاده از موم، تزریق ژل برای جوان سازی پوست از ۲ هفته پیش از انجام لیزر موهای زائد خودداری کند.

بهتر است بیمار شب قبل از لیزر موهای زائد ، دوش بگیرد و صورت و بدن خود را با شامپو و صابون کاملا پاک نماید .

بیمار نباید موهای را که قرار است لیزر درمانی نماید موم یا بند بیندازد

استفاده از عطر، اسپری یا هر محصولی که در محل لیزر حساسیت ایجاد کند خودداری کنید.
عواملی مانند قرمزی ، تورم در بخشی که پیاز مو ها قرار داشته است طبیعی است.
اگر احساس در و یا ناراحتی کردید که این مسئله به ندرت پیش می آید از مسکن استفاده کنید.

توصیه می شود قبل از لیزر درمانی بیمار ناحیه تحت درمان را با تیغ یا قیچی اصلاح و تمیز نماید

 

حین انجام لیزر موهای زائد

روند مکانسیم اثر لیزر موهای زائد به گونه ای است که رنگدانه ها و ملانین های موجود در ریشه مو را که استوار می باشند برای همیشه از بین برود .
لیزر با استفاده از گسیل نمودن نور هدایت شده به سمت هدف یا CIBLE مو در واقع همان مکان انباشته شدن ملانین موجود در ریشه هر مو ، آن را نابود سازد در نتیجه موهای زائد در ابتدا کم پشت شده و سپس برای همیشه از بین می روند .
گرم نمودن رنگدانه ها و یا ملانین ها جهت از بین بردن موهای زائد بنام فوتو ترمولیز می باشد که در این فرآیند تابش نور هدایت شده لیزر به نواحی ریشه مو می باشد که در طی این مکانیسم رنگدانه ها گرم شده و به جهت افزایش یافتن شدید دما و از هم گسیختگی در اجزا و ساختار مو مرگ سلولی ایجاد می شود در نتیجه موهای زائد از بین می روند .

 

مراقبت های پس از لیزر موهای زائد :

پس از انجام لیزر موهای زائد یکسری نکات را باید رعایت نمایم در این مقاله به مراقبت ها و نکات پس از لیزر موهای زائد می پردازیم :

 • اشخاص باید پس از لیزر موهای زائد به مدت ۲۴ ساعت از انجام تمرینات بدنی شدید پرهیز نمایند
 • نیاز است شخصی که لیزر موهای زائد را انجام داده است تا چند هفته در معرض نورخورشید به شکل مستقیم قرار نگیرد
 • پس از لیزرموهای زائد اشخاص باید ناحیه لیزر شده را با مرطوب کننده ملایم به آرامی ماساژ دهند .
 • پس از لیزر موهای زائد باید صورت را با آب سرد یا کمپرس سرد شست و شو داد .
 • پس از لیزر موهای زائد نباید از لوازم آرایشی چرب استفاده نمود .
 • ممکن است پس از لیزر موهای زائد در برخی اشخاص کمی قرمزی و تورم رخ دهد که با استفاده از کمپرس سرد می توان این تورم و قرمزی رابرطرف نمود .
 • به اشخاص توصیه می شود که در فواصل لیزر درمانی از تیغ جهت از بین بردن موهای زائد استفاده کنند .
 • پس از لیزر موهای زائد توصیه می شود به مدت ۳ ساعت به هیچ عنوان از در معرض آفتاب قرار نگیرند .

فاصله جلسات لیزر موهای زائد

روش های متعددی جهت از بین بردن موهای زائد وجود دارد که موثرترین راه جهت از بین بردن موهای زائد استفاده از لیزر می باشد .

فاصله جلسات لیزر بسته به مکانی که بر روی آن لیزر می شود متفاوت می باشد اما  فاصله لیزرمعمولا بین یک الی  دو ماه می باشد ، بهترین معیار و زمان جهت تعیین نمودن فاصله جلسات لیزرمیزان رشد موها می باشد مدت زمانی که بخش قابل توجهی از موها رشد کنند بهترین زمان جهت از بین بردن موهای زائد می باشد .

برای رسیدن به نتیجه عالی  از لیزرنیاز است که بیمار قبل و در ما بین جلسات درمان از بند انداختن و یا کندن موها خودداری نماید و توصیه می شود که بیمار ۱۴ روز قبل از انجام لیزر موهای زائد از انجام این روش ها جهت حذف موها خود داری نماید و فقط موهای زائد را با تیغ یا کرم های موبراصلاح نماید .

مزایای لیزر موهای زائد

 • لیزر موهای زائد از سرعت بالایی برخوردار است و درمان در زمان کوتاهی انجام میشود .
 • بیشتر مشتریان در طول چند جلسه ی کوتاه به نتایج دلخواه رسیده و موها به صورت کامل از بین خواهند رفت .
 • در طی استفاده از لیزر به هیچ عنوان به بافت پوست آسیب وارد نمیشود .
 • از این روش برای از بین بردن موهای زائد تمامی نقاط بدن میتوان استفاده کرد .
 • باعث از بین رفتن موهای زیر پوستی میشود .

لیزر یک راه مطمئن و بی درد و حتی بی خطر برای از بین بردن این موها در تمامی سطح بدن است.

انتخاب پزشک مناسب برای لیزر موهای زائد

انجام لیزر برای  تمامی افراد ممکن است و محدودیتی برای آنها ندارد برای خانم‌ها زیر بغل، خط بیکینی و پاها بیشتر متداول است. و برای آقایان، ریش، سینه و نواحی کمر.دیده میشود که خانم ها از لیزر برای موهای صورت و گردن نیز استفاده میکنند .

در زمان انتخاب پزشک مناسب برای لیزر باید دقت کافی را داشته باشید تا محیط کاملا بهداشتی و پزشک کاملا آشنا به لیزر درمانی باشد، زیرا در صورتیکه این کار به صورت ناشیانه انجام شود ممکن است التهابات و لکه های پوستی در فرد ایجاد شود ، همچنین ممکن است استفاده ی نا درست از این روش باعث ایجاد تاول های پوستی شود. بنابراین دقت کافی را در انتخاب پزشک و یا کلینیک مورد نظر داشته باشید .

در صورتیکه نیاز دارید تا در رابطه با لیزر موهای زائد اطلاعات جامع و کاملی دریافت کنید میتوانید در این بخش با ما در ارتباط باشید. همچنین میتوانید سوالات و نظرات خود را با کارشناسان این بخش در میان بگذارید .

منتظر ارائه ی سوالات و انتقادات و پیشنهادات شما در این زمینه هستیم .

با تشکر مدیریت سایت کلینیک زیبایی پارس کلینیک

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *